kvapkova-zavlaha-hadica

Kvapková závlaha do záhrady

Uvažujete nad tým, ako bez námahy a automatizovane zabezpečiť vlahu pre okrasné či úžikové rastliny vo vašej záhrade? Riešením je automatická kvapková závlaha, ktorá zavlažuje rastliny, vždy keď to potrebujú, aj keď vy nie ste doma alebo spíte.

Čo je kvapková závlaha?

Kvapková závlaha je najefektivnejší spôsob zavlažovania rastlín v okrasných ale aj úžitkových záhradách. Kvapka dodáva závlahu priamo ku koreňovej sústave rastlín, v správnych dávkach a v najlepšom čase. Každá rastlina teda dostane toľko vlahy, koľko potrebuje, aby optimálne rástla.


Ako funguje kvapková závlaha?

Vlaha je dodávaná  do pôdy v záhrade v hadičkách s veľmi malými otvormi, ktoré sú početne rozmiestnené po celej ploche rúrok. Vlaha pomaly preniká do pôdy ku kvetom, stromom či iným rastlinám cez tieto otvory. Kvapková závlaha je zároveň veľmi úsporná, nakoľko rastlínám dodáva presne toľko vody, koľko potrebujú. Tým, ze vlahu dodáva priamo do pôdy ku koreňom, znižuje tiež jej odparovanie.

Prečo sa kvapková závlaha hojne inštaluje do moderných záhrad?

Dôvody sú jednoduché: kvapková závlaha dáva vlastníkom okrasných či úžitkových záhrad efektívny a pohodlný spôsob ako ich zavlažovať aj počas najväčšieho sucha a tak významne zrýchliť  zakorenenie a rast novej výsadby.

Aké sú teda hlavné výhody kvapkovej závlahy?

  • veľká úspora vody
  • úspora energie - kvapková závlaha nevyžaduje vysoký tlak vody
  • pohodlie vďaka plnej automatizácii - kvapková závlaha sa spúšťa automaticky vo vopred nastavených časoch
  • zohľadnenie aktuálneho a historického počasia - inteligentná riadiaca jednotka vyhodnotí úhrn zrážok ako aj pravdepodobnosť dažďa v najbližsom období a podľa toho pripôsobí nčasovanie kvapkovej závlahy
  • kedže hadica kvapkovej závlahy je obvykle skrytá v kameni okrasného či úžitkového záhonu, nenarúša tak estetiku Vašej záhrady